EN
AR
Haberler
İhracat Rekortmenleri Ödülleri
İhracat Rekortmenleri Ödülleri
22 Mayıs 2014

Zafer Çağlayan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği ‘İhracatın Yıldızları' ödül törenine katıldı.

Burada iş adamlarına seslenen Çağlayan, ekonomik anlamda itibarı kalmayan birçok ülkenin yanlış derecelendirme yaparak itibarının düzeltilmeye çalışıldığını belirtti.

Bakan Çağlayan,“Cari açıkmeselesi Türkiye açısından son derece önemli bir konuydu. İtibarı kalmayan birçok ülkenin itibarının düzeltmeye çalışılması, Türkiye’nin var olan itibarını azaltmaya çalışan kredi derecelendirme şirketleri, Türkiye’yi hep cari açık noktasından vurmaya çalışıyorlar. Allah'a şükür bunların da itibarı yok artık. Hiçbir ülke bunları dikkate almıyor.

Çünkü bunlar Türkiye’ye karşı samimi değiller. Maalesef ikiyüzlü davranıyorlar. Batmış olan İrlanda’ya, asla kendini düzeltemeyecek olan Yunanistan’a karşılık Türkiye’nin kredi notunu düşürürken, onların notlarını artırdılar. Türkiye beklenenin daha altında bir cari açıkla karşı karşıya kaldı. 2011 yılında cari açığımız 77 milyar dolardı. Bakın 2012’de cari açığımızı 28.2 milyar dolar gerileyerek 48 milyar dolara düştü. Ve bugün cari açığımızı dünyanın kabul ettiği bir seviyeye getirdik.” dedi.

 

Diğer
Haberler